لطفا کمی صبر کنید

ارقام نهال زغال اخته

ارتفاع گیاه زغال اخته به 12-14m می رسد و تا 300 سال عمر می کند. در کنار رودخانه ها رویش دارد. گل های کوچک زرد آن در فوریه و مارس ظاهر می شود و یک میوه شناخته شده است. درختچه زغال اخته تا 23- درجه سانتی گراد سرمای زمستان را تحمل می کند. به عنوان درختچه تزیینی در باغ ها و فضای سبز کاشت می شود.

درختچه مذکور دوستدار آب و هوای معتدل و کوهستانی با زمستان های ملایم و تابستان های خنک می باشد.

همچنین اگرچه نور خورشید باعث رنگ گیری بهتر میوه و رشد درختچه می شود ولی در مناطقی که به علت سایه درختان دیگر نور کمی به آن می رسد باز هم می تواند به رشد طبیعی خود ادامه دهد و مقاومت آن در مقابل آن در مقابل افزایش اوزن بالا است.
درختچه زغال اخته می تواند درجه حرارت های ما بین 30- درجه سانتیگراد تا 40+ درجه سانتیگراد را تحمل نماید. نیاز سرمایی این درختچه 120-100 روز در درجه سرمادهی 10 درجه سانتیگراد می باشد.
جوانه های گل زغال اخته تحمل دمای پایین تر از 10- درجه سانتیگراد در زمستان و سرماهای بهاره را ندارند و در این شرایط امکان ریزش گل های آنها وجود دارد.
درختچه شکوفه های خود را در شرایط آب و هوایی مناطق عمده رویش بر حسب ارقام مختلف از نیمه اسفند تا نیمه اول فروردین ماه باز می کند. با توجه به اینکه غالبا تشکیل میوه از اردیبهشت ماه شروع می شود و میوه به تدریج بزرگ شده و از نیمه دوم تیرماه فصل برداشت آن آغاز می شود هر چه هوا از خرداد ماه تا زمان برداشت میوه خنک تر باشد میوه دارای رشد بهتری خواهد بود.
گونه های درختچه زغال اخته
C.citrifolia wall = C.iberica woron = C.sanguinea این گونه با نام محلی شفت
درختچه کوچکی است که ارتفاع آن گاها تا 4m نیز می رسد و در کنار جریان های آب جنگل ها و حاشیه آنها می روید. شاخه های آن ارغوانی صاف، پوست تنه قهوه ای رنگ و دارای بوی زننده است. پهنک برگ بیضی و تخم مرغی نوکدار و حاوی کرک است که روی آن سبز و پست آن سبز کمرنگ با 5-3 رگبرگ کمانی است. طول آن 4-10 cm و با دمبرگی به طول 6-10 mm ، در پاییز به رنگ ارغوانی تیره در می آید .
میوه های شفت آن به قطر 5-8 mm ، به فرم گرد سیاه می باشد. ریشه ، پوست ساقه و گل های آن بوی ناپسند دارند .
دانه آن دارای 20-17 درصد روغن بوده که به مصارف صنعتی می رسد.
پوست آن اثر تب بر و مقوی معده دارد و از این نظر به مصارف درمانی می رسد.
در این درختچه پوست، اثر تب بر دارد.
این گیاه کوچک و چند ساله است که میوه ریز و قرز رنگ آن به مصرف تغذیه می رسد و برای مصارف زمستانی ذخیره می شود.

نهال ذغال اخته فلوریدا (C.florida ) :ارقام نهال زغال اخته با نام سرخک که گل، میوه، رنگ پاییزی، حالت رشد در زمستان و پوست تنه، از جنبه های زیبایی این درختچه به شمار می رود. در حواشی خیابان، سطح چمن، کنار آب مورد کاشت قرار می گیرد. ارتفاع گیاه بین 3-9 m متغیر است. دارای برگ های ساده، متقابل و کامل به طول 7-15 cm، پهنای 4-10 cm و نوک تیز هستند.
در ابتدای رشد برگ ها سرخ رنگ بوده که به تدریج به رنگ سبز درخشان در می آیند و در پاییز قبل از خزان دوباره قرمز رنگ می شوند . این گیاه بهترین رشد را در محیط های سرد دارد و رطوبت زیاد را می پسندد.
گل های آن از فروردین تا اوایل اردیبهشت ظاهر می شوند. میوه این گیاه زینتی بوده و پرندگان را به سوی خود جلب می کند. میوه این گونه به رنگ ارغوانی تیره و به صورت توده های درخشان در ماه های شهریور و مهر نمایان می شوند.
بارندگی مورد نیاز آن 750 mm و متوسط درجه حرارت سالیانه 21 درجه سانتیگراد است. حداقل درجه حرارت 35- درجه سانتیگراد را تحمل می کند. در خاک های اسیدی که PH آن بین 7-6 است رشد می کند.

نهال ذغال اخته آسترالیز (C.australis ) :انواع نهال زغال اخته درختچه ای با ارتفاع 2-4 m با شاخه های جوان ارغوانی تیره و کرک دار سرانجام بی کرک شونده، دمبرگ ها به طول 6-10 mm برگ ها به طول 4-10 cm، بیضی پهن یا تخم مرغی، نوک دار، رگبرگ های دو سطح برگ 4-3 تایی، کرک پوش روی رگبرگ ها کمی انبوه است.

نهال ذغال اخته آلبا (C.alba) :نهال زغال اخته پیوندی آل سفید درختچه ای با سه متر ارتفاع است. شاخه های آن تقریبا راست و بدون انحنا می باشد. در مناطقی با زمستان های سرد، شاخه های عریان این درختچه به رنگ قرمز خونی بسیار جذابی در می آید. برگ های آن سبز بوده و در پاییز به رنگ قرمز در می آید. گل های کوچک، خوشبو و سفید مایل به زرد رنگ این درختچه در خوشه های نسبتا پهن به عرض 3-5 cm نمایان می شود. میوه بیضی شکل گیاه سفید رنگ بوده و گاهی به رنگ سفید مایل به آبی هم مشاهده می شود . از این گیاه می توان به عنوان حصار نیز استفاده کرد.

نهال ذغال اخته آنکینا (C.angiunea) :نهال زغال اخته اصلاح شده در نواحی جنگلی، بوته زارها و سواحل رودخانه ها می روید. دارای میوه سیاه آبی با نقاط سفید مانند است و هسته ای با فرم کروی است .

نهال ذغال اخته کانادنیس (اطریش)(C.canadensis) :نهال زغال اخته زودبازده دارای گل های سفید رنگ به صورت خوشه ای و برگ های سبز رنگ می باشد. میوه های کوچک قرمز رنگ آن قابل خوردن است و در اواخر تابستان و اوایل پاییز نمایان می شود. کاربرد آن در باغ های صخره ای بزرگ در کنار صخره ها و یا شکاف های بین آنها ، می باشد.

نهال ذغال اخته فومینا (C.foemina) :بهترین نهال زغال اخته دارای شاخه های زینتی است و دارای هسته ای با فرم کروی است.
شروع باردهی درختچه از سن 4-3 سالگی بوده و باردهی اقتصای آن از سال هفتم به بعد آغاز می شود. عمر آن زیاد بوده و با توجه بع شرایط اقلیمی، رسیدگی و هرس مناسب متغیر است. به طور میانگین تا 50 سال و گاها در بعضی نقاط جهان تا 300 سال عمر می کند.

نهال ذغال اخته جولیکو :قیمت نهال زغال اخته رقمی با میوه بزرگ دارای طعم مطلوب و شیرین می باشد ولی برای تشکیل میوه نیاز به گرده افشانی با رقم دیگری دارد زیرا خود نابارور است. میانگین وزن میوه 5.6g که 10 درصد میوه را هسته تشکیل می دهد. میوه ها به رنگ قرمز تیره است.

نهال ذغال اخته پیونیر :فروش نهال زغال اخته میوه گلابی شکل بزرگ به رنگ قرمز تیره به طول 35 mm تولید می کند. در ضمن میوه آن شیرین، آبدار و معطر است که برای تهیه شربت از آن استفاده می شود.

نهال ذغال اخته الگانت :خرید نهال زغال اخته این رقم دارای میوه های بزرگ بوده و سنگینی میوه های آن از میوه های Pioneer و Redstone بیشتر است و میوه این گونه برای تهیه شربت مورد استفاده قرار می گیرد.

نهال ذغال اخته رد استار :تولید نهال زغال اخته میوه های این رقم به رنگ قرمز گیلاسی روشن است که بزرگتر از سایر ارقام می باشد. این رقم پر میوه بوده و میوه های آن هر ساله ظاهر می شوند.

نهال ذغال اخته فلاوا :فروش انواع نهال زغال اخته فرم عالی آنها به صورت حبه هایی به رنگ زرد روشن یا طلایی و قرمز مایل به زرد در زمان رسیدن است به این سبب از میوه های ارقام دیگر، متمایز است. این رقم زودرس تر از سایر ارقام است.

نهال زغال اخته ماکروکارپا :خرید انواع نهال زغال اخته دارای میوه های بزرگتر از حد طبیعی و گلابی شکل که در بالکان و قفقاز می روید.

نهال زغال اخته نورمن هودن :هرس درخت زغال اخته درختی است کوچک با گل های سفید شیری رنگ که از تلاقی C.capitata×C.kousa حاصل شده است. براکته ها در دی ماه هم زمان با افزایش سن به صورت پر رنگ تر ظاهر می شوند. میوه های بزرگ به اندازه توت فرنگی در پاییز می دهد و بهتر است در مکانی دور از آفتاب مستقیم کاشت شود.

نهال زغال اخته فروکتا ویولاسه :کوددهی و تغذیه درخت زغال اخته این رقم دارای میوه های ارغوانی رنگ است.

نهال ذغال اخته هیلیر آپرایت :آفات و بیماریهای زغال اخته گیاهی راست قامت است و میوه های بسیار بزرگی دارد.

نهال ذغال اخته وریگیتا :عمر درخت زغال اخته برگ های پهن با حاشیه سفید رنگ دارد که تباین خوبی با میوه های بزرگ قرمز روشن ایجاد می کند. این رقم به صورت یک درختچه است. در آفتاب داغ نمی سوزد و مقاوم ترین گونه در مقابل آفتاب است . با این رقم که از ارقام کوتاه محسوب می شود اما ضعیف نیست و پهنا و درازای آن به بیش از 2 m نمی رسد.

نهال ذغال اخته نانا :نیاز آبی نهال زغال اخته پاکوتاه که بلندی آن به 1 m می رسد. متراکم باقیمانده و برگ های کوچک و میوه های زرد رنگ دارد.

نهال ذغال اخته آلبا :نیاز آبی درخت زغال اخته این رقم کند رشد بوده که حداکثر ارتفاع مورد انتظار 4.5 – 7 m و تاج آن گرد است. دارای تراکم متوسط می باشد که حداکثر پهنای آن به 5.5m می رسد. گیاهی است خزاندار با برگ هایی ساده، کامل، بیضی شکل، سبز رنگ اما در پاییز قرمز رنگ، متقابل، پهنک برگ به طول 5-10 cm می باشد. گل های زرد رنگ آن در اوایل بهار ظاهر می شود.
دارای میوه هایی بیضی شکل، گوشتی به طول 2-2.5 cm که میوه ها سفید رنگ می باشد و در پاییز به قرمز، تغییر رنگ می دهند. این رقم به شکستگی شاخه مقاوم است.
متحمل به خاک های لومی، شنی و اسیدی است. به زهکشی خوب خاک، نیاز دارد. تحمل آن به خشکی در حد متوسط بوده ولی تحمل ناچیزی به شوری خاک و آب دارد. این گیاه معمولا تحت تاثیر آفت قرار نمی گیرد.

نهال ذغال اخته رداستون :نهال زغال اخته پایه رویشی درختی خزان کننده یا بوته ای بزرگ که تاج متراکم چتری دارد. ارتفاع آن به 6m و پهنای تاج درخت به 6-6.5 m می رسد. در مکان وسیع و گسترده کشت می شود. نیاز نوری، نیاز آبی و سرعت رشد آن متوسط است.
خاک با زهکشی کامل، مطلوب رشد گیاه است. دارای برگ سبز تیره، میوه قرمز مایل به زرد و کم و بیش مستطیلی شکل به طول 1.5 cm است.

نهال ذغال اخته اورآ :خرید نهال زغال اخته پایه رویشی این رقم دارای برگ هایی به رنگ زرد طلایی روشن است که به تدریج با گرمای تابستان کم رنگ و پژمرده می شوند. گل ها زرد درخشان و در اوایل بهار ظاهر می شوند. پوست درختان مسن تر دارای سایه هایی به رنگ قهوه ای و خاکستری تیره است. مشکل این رقم است که تابش آفتاب در تابستان کمی آن را می سوزاند.

نهال ذغال اخته اورئو الگانتیسما :فروش نهال زغال اخته پایه رویشی این رقم به رقم سه رنگ (Tricolor) مشهور است. فرمی زیبا که برگ های آن دارای لکه های رنگارنگ روشن صورتی، زرد و سبز و یا کاملا زرد رنگ است. رشد گیاهی این رقم بطنی است و کوچکتر و کند رشدتر از سایر ارقام می باشد. بوته ها با اندازه متوسط که با توجه به نیاز این رقم به سایه برای مناطق نیم سایه مناسب است.

نهال ذغال اخته گلدن گلوری :انواع نهال زغال اخته پایه رویشی رقمی زود گل است که در رویشگاه های مختلف گل های زیبای این رقم در آخرین روزهای زمستان جلوه می کند و از رسیدن بهار خبر می دهد. از این به بعد به مدت یک ماه گل های زرد رنگ آن به تدریج ظاهر می شوند.
این رقم به خاطر داشتن بیشترین و بهترین گل دهی نسبت به سایر ارقام مورد پسندتر است. برگ های آن سبز رنگ می باشد و با اینکه دارای گل های منفرد و کوچک است ولی برخی از آنها میوه های خوب و بزرگی ایجاد می کنند. این گیاه با شکوه به سهولت رشد می کند. این رقم می تواند به صورت یک تنه یا چند تنه رشد کند. در نهایت ارتفاع آن به 7-6 m می رسد.

نهال ذغال اخته اسپرینگ گلو :قیمت نهال زغال اخته پایه رویشی ارتفاع گیاه بالغ 15 m و پهنای تاج بالغ 35-55 cm می باشد. سرعت رشد آن کم است، این رقم از ارقام نادر و کمیاب زغال اخته است.
میزان تحمل آن به خشکی متوسط و از نظر تحمل به شوری ضعیف است. نیاز نوری آن آفتاب کامل تا نیم سایه است و به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد.
زمان گلدهی آن اواخر زمستان تا اوایل بهار است. گل ها به رنگ زرد و کرک دار می باشند.
این گیاه خزاندار دارای برگ های چرمی است که به نظر می رسد در برابر سرما مقاومت خوبی دارد. این رقم نیاز سرمایی کمی دارد که آن را قابل کشت در نواحی گرم و جنوبی نموده است.

نهال ذغال اخته گلابی سیاه ( شاه ذغال اخته سیاه ترکیه) :نهال زغال اخته پایه کوتاه شکل میوه بیضوی، رنگ میوه قرمز سیر، میانگین طول 2.04 cm، میانگین قطر میوه 1.46 cm، نسبت طول به قطر میوه 4/1، میانگین وزن تر میوه 2.7 g، میانگین وزن خشک میوه 0.63 g، رطوبت میوه 5/76 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 2.17 g، میزان TSS میوه 18 درصد و میزان اسیدیته میوه 07/3 می باشد. فرم نوک هسته گرد، طول هسته 1.36 cm، قطر هسته 0.68 cm، نسبت طول به قطر هسته 4/1 و وزن هسته 0.53 g است.

نهال ذغال اخته گلابی سیاه کاغذی :شکل میوه بیضوی، رنگ میوه قرمز متمایل به سیر، میانگین طول میوه 2.28 cm، مانگین قطر میوه 1.61 cm، نسبت طول به قطر میوه 4/1، میانگین وزن تر میوه 3.5 g، میانگین وزن خشک میوه 0.84 g، رطوبت میوه 76 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 3.01 g، میزان TSS میوه 18 درصد و میزان اسیدیته میوه 04/3 می باشد. فرم نوک هسته گرد، طول هسته 1.41 cm، قطر هسته 0.69 cm، نسبت طول به قطر هسته 4/1 و وزن هسته 0.53g است.

نهال ذغال اخته پاییزهشکل میوه بیضوی، رنگ میوه قرمز روشن، میانگین طول میوه 1.86 cm، میانگین قطر میوه 1.35 cm، نسبت طول به قطر میوه 37/1، میانگین وزن تر میوه 2.15 g، میانگین وزن خشک میوه 0.58 g، رطوبت میوه 73 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 1.7 g، میزان TTS میوه 21 درصد و میزان اسیدیته میوه 32/3 می باشد. فرم نوک هسته تیز، طول هسته 1.3 cm، قطر هسته 0.63cm، نسبت طول به قطر هسته 37/1 و وزن هسته 0.45g است.
شکل میوه کشیده، رنگ میوه قرمز تیره، میانگین طول میوه 2.33 cm، میانگین قطر میوه 1.57 cm، نسبت طول به قطر میوه 49/1، میانگین وزن تر میوه 3.52 g، میانگین وزن خشک میوه 0.85 g، رطوبت میوه 76 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 2.95 g، میزان TSS میوه 17 درصد و میزان اسیدیته میوه 14/3 می باشد. فرم نوک هسته خیلی تیز، طول هسته 1.62 cm، قطر هسته 0.62 cm، نسبت طول به قطر هسته 49/1 و وزن هسته 0.58 g است.

نهال ذغال اخته گوشتی :شکل میوه کشیده، رنگ میوه قرمز تیره، میانگین طول میوه 2.2cm، میانگین قطر میوه 1.49 cm، نسبت طول به قطر میوه 48/1، میانگین وزن تر میوه 2.96 g، میانگین وزن خشک میوه 0.77g، رطوبت میوه 74 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 2.55 g، میزان TSS میوه 9 درصد و میزان اسیدیته میوه 3 می باشد. فرم نوک هسته تیز، طول هسته 1.49cm، قطر هسته 0.61 cm، نسبت طول به قطر هسته 48/1 و وزن هسته 0.41 g است.

نهال ذغال اخته محلی ریز :شکل میوه بیضوی، رنگ میوه قرمز متمایل به سیر، میانگین طول میوه 1.48 cm، میانگین قطر میوه 1.08 cm، نسبت طول به قطر میوه 37/1، میانگین وزن تر میوه 1.57 g، میانگین وزن خشک میوه 0.44g، رطوبت میوه 72 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 1.26g، میزان TSS میوه 5/19 درصد و میزان اسیدیته میوه 08/3 می باشد. فرم نوک هسته گرد، طول هسته 1.2cm، قطر هسته 0.53 cm، نسبت طول به قطر هسته 37/1 و وزن هسته 0.32g است.

نهال ذغال اخته سیاه :شکل میوه بیضوی، رنگ میوه قرمز متمایل به سیاه، میانگین طول میوه 2.01 cm، میانگین قطر میوه 1.46 cm، نسبت طول به قطر میوه 38/1، میانگین وزن تر میوه 2.49 g، میانگین وزن خشک میوه 0.62 g، رطوبت میوه 75 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 2.08 g، میزان TSS میوه 11 درصد و میزان اسیدیته میوه 14/3 می باشد. فرم نوک هسته تیز، طول هسته 1.36 cm، قطر هسته 0.62cm، نسبت طول به قطر هسته 38/1 و وزن هسته 0.40 g است.

نهال ذغال اخته روس :میوه کشیده، رنگ قرمز بسیار روشن، میانگین طول میوه 2.15cm، میانگین قطر میوه 1.44 cm، نسبت طول به قطر میوه 49/1، میانگین وزن تر میوه 2.64 g، میانگین وزن خشک میوه 0.52 g، رطوبت میوه 80 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 2.2 g، میزان TSS میوه 14 درصد و میزان اسیدیته میوه 04/3 می باشد. فرم نوک هسته گرد، طول هسته 1.45 cm، قطر هسته 0.56 cm، نسبت طول به قطر هسته 49/1 و وزن هسته 0.45 g است.

نهال ذغال اخته صورتیشکل میوه کشیده، رنگ میوه صورتی، میانگین طول میوه 1.96 cm، میانگین قطر میوه 1.25 cm، نسبت طول به قطر میوه 57/1، میانگین وزن تر میوه 2.05g، میانگین وزن خشک میوه 0.60 g، رطوبت میوه 71 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 1.65 g، میزان TSS میوه 5/16 درصد و میزان اسیدیته میوه 95/2 می باشد. فرم نوک هسته گرد، طول هسته 1.45 cm، قطر هسته 0.59 cm، نسبت طول به قطر هسته 57/1 و وزن هسته 0.4 g است.

نهال ذغال اخته گلابی شکل بزرگ (شاه ذغال اخته روس) :شکل میوه بیضوی، رنگ میوه قرمز متمایل به سیر، میانگین طول میوه 2.05 cm، میانگین قطر میوه 1.56 cm، نسبت طول به قطر میوه 30/1، میانگین وزن تر میوه 3.18 g، میانگین وزن خشک میوه 0.83g، رطوبت میوه 74 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 2.54g، میزان TSS میوه 11 درصد و میزان اسیدیته میوه 03/3 می باشد. فرم نوک هسته خیلی تیز، طول هسته 1.42 cm، قطر هسته 0.71cm، نسبت طول به قطر هسته 32/1 و وزن هسته 0.64 g می باشد.

نهال ذغال اخته فرانسه صورتی :شکل میوه کروی، رنگ میوه صورتی، میانگین طول میوه 1.83 cm، میانگین قطر میوه 1.5cm، نسبت طول به قطر میوه 22/1، میانگین وزن تر میوه 2.76g، میانگین وزن خشک میوه 0.62 g، رطوبت میوه 5/77 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 2.17g، میزان TSS میوه 11 درصد و میزان اسیدیته میوه 16/3 می باشد. فرم نوک هسته تیز، طول هسته 29 cm، قطر هسته 0.72 cm، نسبت طول به قطر هسته 22/1 و وزن هسته 0.59 g می باشد.

نهال ذغال اخته ترکیه گرد شیرین :میوه کروی، رنگ میوه قرمز سیر، میانگین طول میوه 1.54 cm، میانگین قطر میوه 1.25 cm، نسبت طول به قطر میوه 23/1، میانگین وزن تر میوه 1.63 g، میانگین وزن خشک میوه 0.60 g، رطوبت میوه 63 درصد، میانگین وزن گوشت میوه 1.36 g، میزان TSS میوه 5/23 درصد و میزان اسیدیته میوه 25/3 می باشد. فرم نوک هسته تیز، طول هسته 1.08 cm، قطر هسته 0.51 cm، نسبت طول به قطر هسته

اپلیکیشن اندروید

اپلیکیشن اندروید نهالستان طبیعت سبز هم اکنون جهت دانلود در دسترس شما عزیزان می باشد

پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته نهالستان طبیعت سبز در تمامی روزهای هفته حتی روزهای تعطیل رسمی

مجوز ها

نهالستان طبیعت سبز زیر نظر جهاد کشاورزی بوده و مجوز های لازم را دریافت نموده است