لطفا کمی صبر کنید

ارقام نهال شلیل

انواع نهال شلیل بومی مناطق معتدل گرم چین بوده و میوه‌های هسته‌دار حاصل می‌کند. شلیل(Nectarine) نوعی هلو با ژن‌های مغلوب می‌باشد که منجر به تولید میوه‌های بدون کرک می‌گردد. اغلب ارقام شلیل که امروزه کشت و کار می‌شوند برعکس ارقام سیب و گلابی، در اثر برنامه‌های اصلاح نژاد حاصل شده‌اند. شاخه‌های درخت شلیل را می‌توان به سه گروه ساده، مرکب و کاذب(Chiffon) تقسیم نمود. شاخه‌های ساده فقط حاوی جوانه‌های رویشی می‌باشند. شاخه‌های مرکب شلیل دارای جوانه‌های رویشی و زایشی بوده و شاخه‌های کاذب به غیر از نوک شاخه که جوانه رویشی قرار دارد، بقیه جوانه‌ها در طول شاخه از نوع جوانه‌های بارور می‌باشند. شاخه‌های مرکب هلو احتمال دارد در هر گروه یک جوانه داشته باشند که قسمتی از این جوانه‌ها رویشی و قسمتی دیگر زایشی (بارور) هستند. نوع دیگر شاخه‌های مرکب در روی هر گره حاوی دو جوانه بوده که احتمال دارد هر دو جوانه زایشی و یا یکی از آنها زایشی و دیگری جوانه رویشی باشد. بالاخره نوع سوم شاخه‌های مرکب حاوی سه جوانه بوده معمولاً جوانه‌های کناری هر گره، زایشی و جوانه وسطی رویشی می‌باشد. جوانه‌های بارور شلیل از نوع جوانه‌های ساده بوده و در جانب شاخه‌های یک‌ساله حاصل می‌شوند.
در اوایل بهار گل‌های شلیل قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شوند. اکثر ارقام هلو خودبارور می‌باشند و گرده‌افشانی قبل از باز شدن غنچه گل انجام می‌گیرد و این پدیده را گرده‌افشانی در حالت غنچه(Cleistogamy) می‌نامند. درختان شلیل در عرض ۳-۲ سال به دوره باروری می‌رسند و دوره اقتصادی آنها در حدود ۱۰ سال می باشد. میوه‌های شلیل بدون کرک بوده و نسبت به ارقام مختلف شلیل دارای گوشت قرمز، زرد و سفید می‌باشند. برخی از ارقام شلیل دارای میوه‌های هسته جدا(Free stone) بوده و گوشت میوه به راحتی از هسته جدا می‌شود و این نوع ارقام به دلیل گوشت نرم و پر آب به مصرف تازه‌خوری می‌رسند. اما برخی دیگر میوه‌های هسته‌چسبان(Cling stone) دارند و برای تهیه کمپوت مناسب می‌باشند. درختان هلو در شرایط آب و هوایی با تابستان‌های گرم و زمستان‌هایی که فاقد یخبندان می‌باشند، رشد مناسبی دارند. مقاومت هلو به سرما تا ۲۰- درجه سانتی‌گراد بوده و ریشه‌های آن سرمای ۱۰- درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند. هلو به سرماهای دیررس بهاره حساس بوده و به گل‌های آن در ۳- درجه سانتی‌گراد آسیب می‌رسد. نیاز سرمایی جوانه‌های هلو برای اتمام استراحت، نسبت به ارقام مختلف هلو، در حدود ۱۰۰۰-۴۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
خاک‌های سنگین و مرطوب برای کشت شلیل مناسب نبوده و طالب خاک‌های زهکشی شده با بافت لومی‌شنی و شنی‌لومی به عمق ۵/۱-۱ متر می‌باشد. نیاز آبی شلیل نسبت به دیگر میوه‌های هسته‌دار بیشتر بوده و در اواخر دوره رشد میوه، این نیاز افزایش می‌یابد. هدایت و تربیت نهال‌های جوان هلو به روش جامی می‌باشد. درختان شلیل در پنج سال اول باروری، به اندازه کافی محصول حاصل می‌کنند و در سال‌های پربار نیاز به تُنک‌کردن گل دارند. اما هنگامی که رشد شاخه‌های یک‌ساله کمتر از ۳۰ سانتی‌متر باشد، نیاز به هرس شدید می‌باشد. برای این منظور ۵۰ درصد از شاخه‌های اضافی حذف شده و شاخه‌های باقی‌مانده از روی ۲۵-۲۰ سانتی‌متر هرس می‌شوند. برای تکثیر شلیل از پایه‌های مختلف در شرایط متفاوت اقلیمی و خاک استفاده می‌شود. پایه‌های بذری شلیل در زمین‌های زهکشی شده مناسب هستند. در زمین‌های آهکی و خشک و یا سنگلاخ از پایه‌های بادام استفاده می‌شود. فاصله کشت درختان میوه بر روی پایه‌های بذری بین ۵ الی ۶ متر می‌باشد. در خاک‌های سنگین پایه‌های گوجه یا آلو مناسب می‌باشند. در زمین‌های آلوده به نماتد از پایه‌های شلیل استفاده می‌شود. این پایه‌ها به شرایط غرقاب متوسط مقاوم هستند. پایه GF677 که هیبرید بادام و هلو است مقاوم به کلروز بوده و در خاک‌های آهکی مناسب می‌باشد. پایه میسوری(Missory) برای پاکوتاه‌ کردن شلیل به کار می‌رود. از ارقام تجاری شلیل که در ایران پرورش داده می‌شوند می‌توان به شبرنگ(Elberata)، شمس، شلیل مغان، شلیل انجیری و شلیل رفعتی اشاره نمود.

نهال شلیل رقم ایندیپندنس (Independence)|نهال شلیل ایندیپندیس|نهال شلیل اصلاح شدهارقام نهال شلیل مبدا این رقم آمریکا است و تیپ رشد قوی بوده و دارای تنه ی بزرگ و تنومند است. گلدهی آن از اواسط فروردین آغاز شده و تا 12 روز به طول می انجامد. از زمان تمام گل تا رسیدن میوه نیز 91 روز طول خواهد کشید و میوه ها در هفته اول مرداد ماه میرسند. شکل میوه گرد و رنگ آن قرمز است. رنگ گوشت میوه زرد بوده و خاصیت انبارمانی مناسبی دارد. هسته آن به گوشت میوه چسبیده است.

نهال شلیل رقم بیگ تاپ (Bigtop)|نهال شلیل بیگ تاپ|مرکز اصلاح نهال شلیلنهال شلیل پیوندی مبدا این رقم امریکاست. تیپ رشدی بسیار قوی داشته و زمان گلدهی آن اوایل فروردین و حدود 10 روز بطول می انجامد. عملکرد متوسط و اندازه میوه بزرگ می باشد. رنگ پوست قرمز پر رنگ و گوشت آن زرد و بسیار جذاب است. طعم میوه بسیار شیرین و تقریبا بدون اسید می باشد. این رقم نسبتا زودرس و میوه ها یکنواخت می رسند. زمان برداشت از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا میوه خیلی سریع آب خود را از دست می دهد.

نهال شلیل رقم فانتازیا (Fantasia)|نهال شلیل فانتازیا|بهترین نهال شلیلنهال شلیل زودبازده مبدا این رقم آمریکا می باشد، تیپ رشدی نسبتا قوی، تاج گسترده، زمان گلدهی اوایل فروردین و حدود 12 روز به طول می انجامد. عملکرد بالا، اندازه میوه متوسط تا درشت، رنگ میوه قرمز تیره با زمینه نارنجی، گوشت زرد و بسیار جذاب، هسته جدا مغز هسته شیرین است. فانتازیا یک رقم دیررس بوده و خاصیت حمل و نقل خوبی دارد. به لکه باکتریایی و زنگار نسبتا حساس است.

نهال شلیل رقم نکتارد 6 (Nectared 6)|نهال شلیل نکتارد6|نهال شلیل دیرگلبهترین نهال شلیل مبدا این رقم آمریکا بوده و تیپ رشدی آن بسیار قوی است. گلدهی از اواخر فروردین شروع و تا 15 روز به طول می انجامد. میو ه گرد و قلبی شکل به رنگ قرمز با لکه های زرد است. رنگ گوشت میوه زرد و طعم آن شیرین و معطر است. هسته به گوشت چسبیده و دارای خاصیت انبارمانی مناسبی است.

نهال شلیل رقم نکتارد 9 (Nectared 9)|نهال شلیل نکتارد9|نهال شلیل پربارقیمت نهال شلیل مبدا این رقم آمریکا بوده و تیپ رشدی قوی دارد. شروع گلدهی آن اواخر فروردین است و گلدهی آن 15 روز به طول می انجامد. میوه ها در هفته آخر مرداد ماه می رسند. شکل میوه کمی گرد و کشیده است. رنگ گوشت میوه زرد و اطراف هسته قرمز رنگ است. میوه شیرین و معطر، بافت میوه سفت و خاصیت انبارمانی مناسبی داشته و هسته چسبیده است.

نهال شلیل رقم نکتارد 4 (Nectared 4)|نهال شلیل نکتارد4|نهال شلیل اصلاح شدهفروش نهال شلیل مبدا این رقم آمریکا بوده و تیپ رشدی قوی دارد. زمان گلدهی آن اوایل فروردین بوده و گلدهی آن 12 روز به طول می انجامد و حساس به سرمای زودرس بهاره است. میوه در اواخر تیر تا اوایل مرداد می رسد. میوه ها یکنواخت نمی رسند و در 3-2 نوبت برداشت می شود. رنگ پوست قرمز با زمینه سبز، رنگ گوشت زرد و برای تازه خوری مناسب است و قابلیت انبارمانی متوسطی دارد. شکل میوه گرد و از نوع هسته جدا است.

نهال شلیل رقم سان گلد (Sungold)|نهال شلیل سان گلد|نهال شلیل کشت بافتیخرید نهال شلیل مبدا اسن رقم آمریکا بوده و تیپ رشد قوی دارد. شروع گلدهی آن از اواخر فروردین بوده و میوه ها در هفته اواخر مرداد ماه می رسند. شکل میوه گرد و رنگ پوست قرمز با زمینه زرد است. گوشت میوه زرد و هسته به گوشت چسبیده است. این رقم خاصیت انبارمانی مناسبی دارد.

نهال شلیل رقم سان کینگ (Sunking)|نهال شلیل سان کینگ|نهال شلیل پایه رویشیتولید نهال شلیل مبدا این رقم آمریکا بوده و تیپ رشدی آن متوسط است. شروع گلدهی آن اواخر فروردین و به مدت 12 روز است. میوه ها در اواخر تیر ماه می رسند. این رقم زودرس است. شکل میوه گرد و رنگ آن قرمز روشن بوده و طعمی عالی دارد. رنگ گوشت میوه زرد و هسته آن به گوشت چسبیده است و خاصیت انبارمانی مناسبی دارد.

نهال شلیل رقم کیوتا (Quota)|نهال شلیل کیوتا|نهال شلیل پایه کوتاهفروش انواع نهال شلیل موطن این رقم کانادا است و تیپ رشدی قوی دارد. طول دوره گلدهی آن 12 روز به طول می انجامد. میوه ها در اواخر مرداد می رسند. شکل میوه گرد و رنگ زمینه پوست سفید با لکه های قرمز می باشد. رنگ گوشت میوه زرد و هسته آن به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل رقم استارک رد گلد (Starkredgold)|نهال شلیل استارک رد گلد|بذر شفتالوخرید انواع نهال شلیل موطن این رقم آمریکا بوده و تیپ رشدی متوسط تا قوی دارد. طول دوره گللدهی آن 15 روز به طول می انجامد. از خاتمه گلدهی تا هنگام رسیدن میوه 110 روز طول میکشد. میوه ها در اواخر مرداد ماه می رسند. شکل میوه گرد، رنگ زمینه پوست زرد با پوشش قرمز، رنگ گوشت زرد، هسته چسبیده و طعم آن کمی اسیدی است.

نهال شلیل رقم استارک سان گلو (Starksunglo)|نهال شلیل استارک سان گلو|شفتالوهرس درخت شلیل موطن اصلی این رقم آمریکاست. رشد درخت قوی و زمان گلدهی اوایل فروردین می باشد. طول دوره گلدهی آن 10 روز و به سرمای زودرس بهاره حساس است. میوه میان رس و در اواسط مرداد می رسد. رنگ زمینه پوست قرمز شفاف (شبرنگ) و رنگ گوشت آن زرد است. اندازه میوه درشت، شکل میوه گرد نسبتاً کشیده و مناسب برای تازه خوری و از نوع هسته جداست.

نهال شلیل رقم شلیل زرد مشهد|نهال شلیل زرد مشهد|شلیلکوددهی و تغذیه درخت شلیل این رقم محلی مشهد بوده و تیپ رشدی قوی دارد. شروع گلدهی اواخر فروردین و دوره گلدهی آن 15 روز به طول می انجامد. میوه ها اواخر تیرماه می رسند. شکل میوه گرد و کمی کشیده، رنگ پوست سفید مایل به سبز و هسته به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل رقم شلیل شبرنگ|نهال شلیل شبرنگ|قیمت نهال شلیلآفات و بیماریهای شلیل این رقم محلی کرج بوده و تیپ رشدی قوی دارد. شروع گلدهی اواخر فروردین و گلدهی آن 13 روز به طول می انجامد. میوه ها اواسط مرداد ماه می رسند. شکل میوه گرد و رنگ پوست قرمز، رنگ گوشت زرد و هسته آن به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل رقم شلیل قرمز پاییزه|نهال شلیل قرمز پاییزه|فروش نهال شلیلنیاز آبی نهال شلیل این رقم محلی مشهد بوده و تیپ رشدی قوی دارد. شروع گلدهی اواخر فروردین و به مدت 15 روز به طول می انجامد. میوه ها در آخر تیر ماه می رسند. شکل میوه گرد و کمی کشیده و رنگ پوست قرمز پر رنگ و هسته آن به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل رقم شلیل سفید مشهد|نهال شلیل سفید مشهد|خرید نهال شلیلنیاز آبی درخت شلیل این رقم محلی مشهد بوده و تیپ رشدی قوی دارد. شروع گلدهی آن اواخر فروردین و گلدهی آن 15 روز ادامه می یابد. میوه ها حدوداً در اواخر مرداد ماه می رسند. شکل میوه گرد و کمی کشیده و رنگ زمینه پوست سفید مایل به سبز و هسته آن به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل رقم شلیل قرمز بهاره|نهال شلیل قرمز بهاره|قیمت نهال شلیلنهال شلیل پایه رویشی این رقم محلی مشهد بوده و تیپ رشدی قوی دارد. شروع گلدهی در اواخر فروردین و تا 15 روز ادامه دارد. میوه ها در هفته آخر تیرماه می رسند. شکل میوه گرد و کمی کشیده، رنگ پوست قرمز و هسته آن به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل انجیری|خرید نهال شلیل پایه رویشی|فروش نهال شلیل پایه رویشیخرید نهال شلیل پایه رویشی رشد قوی،دیرس،زمان برداشت محصول اواخر مرداد،میوه گرد،رنگ طمینه سفید با لکه های قرمز می باشد و هسته به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل مغان|قیمت نهال شلیل پایه رویشی|نهال شلیل کشت بافتی فروش نهال شلیل پایه رویشی رشد قوی،دیرس،زمان برداشت محصول اواخر مرداد،میوه گرد،رنگ طمینه سفید با لکه های قرمز می باشد و هسته به گوشت چسبیده است.

نهال شلیل شمس|خرید نهال شلیل کشت بافتی|فروش نهال شلیل کشت بافتیقیمت نهال شلیل پایه رویشی این نوع نهال نیرومند و سریع الرشد بوده و بازدهی بالایی دارد .دارای میوه ای درشت وسفت که پوست میوه سبز رنگ با گوشت سفید که هسته آن به میوه چسبیده است. و از انواع ارقام خود بارور می باشد.نوع میان رس آن در اوایل شهریور و نوع دیررس آن در اواسط شهریور است.

نهال شلیل رفعتی|مرکز اصلاح نهال شلیل|قیمت نهال شلیل پایه رویشی رشد مناسب،زودرس،هسته چسبان،رنگ پوست قرمز و برداشت محصول هفته آخر تیرماه می باشد.

نهال شلیل سینه |ارقام نهال شلیل پایه رویشی|ارقام نهال شلیل کشت بافتیرشد قوی،زودرس،برداشت میوه تیرماه،میوه گرد و کمی کشیده،رنگ پوست سفید مایل به سبز و هسته چسبان می باشد.

اپلیکیشن اندروید

اپلیکیشن اندروید نهالستان طبیعت سبز هم اکنون جهت دانلود در دسترس شما عزیزان می باشد

پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته نهالستان طبیعت سبز در تمامی روزهای هفته حتی روزهای تعطیل رسمی

مجوز ها

نهالستان طبیعت سبز زیر نظر جهاد کشاورزی بوده و مجوز های لازم را دریافت نموده است