لطفا کمی صبر کنید

ارقام نهال کامکوات

ارقام نهال کامکوات کامکوات ها بومی مناطق شمالی چین بوده و دارای چندین گونه هستند. میوه آنها بصورت تازه همراه با پوست، کنسرو شده و یا مارمالاد قابل مصرف است. ارقام جنس فورچونلا اکثرا به عنوان گیاه زینتی و یاگلدانی به دلیل پا کوتاهی استفاده می شود. درختان پا کوتاه، دارای برگ های ریز، میوه های کوچک با دو تیپ گرد و کشیده و محتوی 5-3 پره و تعداد کمی بذور با لپه های سبز از مشخصه هایی هستند

نهال کامکوات تخم مرغی Nagami .imatella margarita Swingانواع نهال کامکوات میوه ها تخم مرغی، کشیده یا تخم مرغی واژگون هستند و هر میوه دارای تعداد اندکی (اغلب سه تا چهار) پره است. رنگ میوه ها نارنجی تیره بوده و عطر دلپذیری از گوشت و پوست آنها به
مشام میرسد. این نوع کامکوات بیشتر از سایر انواع به مغرب زمین رسیده و معمول ترین نوع در ممالک شرقی و ایالات متحده است .

نهال کامکوات میوه درشت Meiwa F.crassifolia Swingقیمت نهال کامکوات میوه ها کمی کشیده تا گرد و نسبتاً درشت هستند. تعداد پره ها بیشتر از ناگامی و حدود هفت پره است. پوست میوه خیلی ضخیم و شیرین تر از ناگامی است. اغلب میوه ها بی بذر و بقیه نیز کم بذر هستند. Meiwa در حقیقت دورگی طبیعی است که از دورگ گیری کامکوات های میوه تخم مرغی و میوه کروی حاصل شده است. این گونه خوشمزه ترین نوع کامکوات محسوب می شود و در حال حاضر بطور گستردهای در جهان پرورش داده می شود. مقاومت این گونه به سرما تا حدودی کمتر از ناگامی است. طبق گزارش تاناکا در ژاپن فرم ابلق آن دیده شده که روی میوه های آن وجود نوارهای رنگی موجب شده تا ظاهر درخت و میوه بسیار جذاب تر شود

نهال کامکوات گرد Marumi F. japonica Swing.فروش نهال کامکوات این گونه شباهت فراوانی به ناگامی دارد ولی تفاوت آنها در این است که میوه های Marumi گرد یا تا حدودی تخم مرغی واژگون است. اندازه میوه ها ریزتر و پوست آنها نازک تر و شیرین تراز ناگامی است. علاوه بر این، تعداد پره های میوه ها بیشتر از ناگامی و حدود چهار تا هفت پره است. قدرت درخت کمتر از این گونه است و تا حدودی نیز تیغدار است. برگ های این گونه نسبت به ناگامی ریزتر بوده و نوک آنها نیز از تیزی کمتری برخوردار است .

نهال کامکوات هنگ کنگ Hongkong F. hindisi Swingخرید نهال کامکوات این گونه که به صورت وحشی در هنگ کنگ و چین رویش دارد. در ژاپن به Mame یا Hime معروف است. جذابیت این گیاه به لحاظ کوچکی جثه و طبیعت تیغ دار بودن گیاه و نیز میوه های خیلی ریز و نیمه کروی آن است. میوه ها غیر خوراکی هستند. هر میوه از سه تا چهار پره تشکیل شده و بذرهای نسبتاً درشت و گوشت آلودی دارد. از آنجایی که تعداد کروموزوم های سلول های مادر گرده دو برابر تعداد طبیعی هستند لذا سوئینگل این گونه را یک اتوتتراپلوئید معرفی کرد.

نهال کامکوات چنگشو F. obovata Tan. Changshouتولید نهال کامکوات این گونه که در ژاپن به نام Fukushu شهرت داشته و از گسترش قابل توجهی در چین و ژاپن برخوردار است، گیاهی پاکوتاه، بی تیغ و گلدانی است که می تواند به راحتی و از طریق میوه های تخم مرغی و پهن خود شناسایی شود. میوه ها بطور مشخصی در قسمت نوک فرورفتگی داشته و از نظر درشتی در حد متوسط هستند. پوست میوه نازک و تعداد پره های آن بیشتر از سایر گونه های این جنس بوده و اغلب شامل پنج تا شش و گاهی تا هشت پره می باشد. تعداد بذرها معمولاً کم بوده و بذرها چند جنین هستند. سوئینگل این گونه را یک دورگ تصادفی بین دو گونه دیگر می دانست ولی تاناکا آن را تحت عنوان یک گونه مجزا نامگذاری کرد .

نهال کامکوات مالایان F. polyandra Tan. Malayanهرس درخت کامکوات بر اساس نظر سوئینگل احتمالاً این نوع کامکوات دورگی طبیعی است که به صورت درختچه ای بی تیغ با برگ های دراز، باریک و نیزه ای رشد کرده و میوه های آن تا حدودی درشت و کروی برخی از توابع شش پره دارند. به هر حال این فرم اگرچه هم برای تولید میوه هم از نظر تزئینی مورد توجه است ولی به عنوان یک گیاه گلدانی محسوب نمی شود .

نهال کامکوات کالاماندین C. mitisکوددهی و تغذیه درخت کامکوات منشاء این رقم که جنبه زینتی نیز داشته و در طراحی فضای سبز موارد کاربرد بسیاری دارد، کشور چین است. درختی با قدرت متوسط و بسیار پربار با تاجی ستونی و افراشته است که رشد بوته ای دارد. شاخه ها تقریباً بی تیغ، برگ ها کوچک به شکل بیضی پهن و شبیه برگ های نارنگی است. میوه ها بسیار کوچک به شکل پخت تا کروی و با نوک فشرده شده بوده و پوستی بسیار نازک با سطحی صاف و نقاط ریز فرورفته در سطح دارند. پوست در زمان رسیدگی کامل میوه قابل خوردن و شیرین می شود و به رنگ نارنجی روشن تا نارنجی مایل به قرمز در می آید. پوست به راحتی از گوشت قابل جدا شدن است . تعداد پره های هر میوه اغلب 9 عدد بوده و محور میوه کوچک و نیمه توخالی است. رنگ گوشت نارنجی و بافت آن ترد پرآب و با مزه شیرین و معطر است. هر میوه دارای سه با پنج بذر کوچک ولی درشت ولی از نوع چند جنین با لپه های سبز رنگ است. میوه ها را می توان برای مدت طولانی روی درخت نگه داشت. زمان برداشت محصول حدود آبان ماه بوده ولی تا فروردین نیز می تواند ادامه داشته باشد .

نهال نارنج خوشه ای C. myrtifolia (Chinotto)آفات و بیماری های کامکوات رقمی زینتی است که حداقل دارای چهار شکل مختلف است. درختی کوچک با قدرت رشد رویشی اندک و سرعت پایین رشد است. این رقم حاصل جهش شاخهای نارنج بوده و شاخه هایی بی تیغ و میان گره های بسیار کوتاه آن باعث شده تا برگ ها به صورت متراکم روی شاخه ها حاضر بوده و فرم زینتی به گیاه بدهند. برگها خیلی کوچک به رنگ سبز تیره و اغلب نوک نیزه ای شکلی دارند. میوه ها کوچک و خوشه ای به شکل پخت تا گرد با پوستی کم و بیش زبر به رنگ نارنجی روشن تا تیره بوده و از نظر تعداد بذر از بی بذر تا پر بذر در نوسان هستند.

نهال بادرنگ C. medica CV. Diamanteعمر درخت کامکوات رقمی با رشد متوسط و تاجی گسترده با شاخه های تیغ دار و قسمتهای نورسته شاخه ها و همچنین نوک جوانه ها و گلها به رنگ ارغوانی است. میوه ها درشت، به شکل تخم مرغی کشیده تا بیضی بوده و دارای حفره قاعده ای شیارداری هستند که توسط یقه کوتاهی احاطه شده است. نوک میوه به شکلی پستانکی درآمده است. رنگ میوه در زمان رسیدگی کامل زرد لیمویی و پوست آن بسیار ضخیم و گوشتی است. سطح پوست صاف و گاهی اوقات بصورت غیرقابل تشخیص لب دار یا کبریتی است. گوشت میوه خشک بوده ولی از نظر مزه مشابه لیموترش است. درختان این رقم کوچکی با تاجی باز و گسترده و شاخه هایی تیغ دار هستند .

نهال بالنگC. medica cv. Etrogنیاز آبی نهال کامکوات رقمی کم رشد و کوتاه قد با رویش های جدید ارغوانی است که میوه هایی با اندازه متوسط تا کوچک به شکل بیضی تا لیمویی دارد. میوه ها عموماً دارای گردنی مشخص بوده و نوک میوه به شکل پستانکی درآمده است. اغلب می توان خامه را به صورت کامل یا جزئی در این بخشی از میوه ها دید. میوه در زمان رسیدگی کامل زرد لیمویی است و پوستی ضخیم و گوشتی دارد.

اپلیکیشن اندروید

اپلیکیشن اندروید نهالستان طبیعت سبز هم اکنون جهت دانلود در دسترس شما عزیزان می باشد

پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته نهالستان طبیعت سبز در تمامی روزهای هفته حتی روزهای تعطیل رسمی

مجوز ها

نهالستان طبیعت سبز زیر نظر جهاد کشاورزی بوده و مجوز های لازم را دریافت نموده است