لطفا کمی صبر کنید

ارقام نهال گریپ فروت

انواع نهال گریپ فروت دو رگ حاصل از تلاقی شدن (C. maxima Burm) یا پوملو با پرتقال بوده
درختان گریپ فروت دارای رشد زیاد و حجم شاخساره بالایی هستند و با داشتن اسکلت قوی، خوشه های سنگین میوه را بخوبی تحمل می کنند. همچنین شکل برگ ها یکنواخت تر و بزرگ تر از برگ های پرتقل، نارنگی، لیمو یا لایم بوده و از فیلوتاکسی 2.5 ( پرتقال دارای فیلوتاکسی 3.8 است) تبعیت می نماید. گل های خوشه ای این گونه از نوع کامل بوده و از لحاظ ساختمانی مشابه سایر گونه های مرکبات هستند. قطر میوه بستگی به رقم، شایه و شرایط رشد درختان بین 14- 8 سانتی متر است.

نهال گریپ فروت مارش C. paradise cv. Marshنهال گریپ فروت اصلاح شده رقمی پر محصول با قدرت رویشی بالا و تاج بزرگ و گسترده است که در سال 1943 از یک نهال بذری تصادفی در فلوریدا بدست آمده است. از آنجایی که نیاز گرمایی این رقم بالاست، پرورش آن محدود به مناطق گرمسیری است. میوه های مارش که اولین رقم گریپ فروت شناخته شده بی بذر است از نظر درشتی در حد متوسط و به شکل پخت تا گرد بوده و در بخش قاعده ای هاله حلقوی نداشته و یا وضوح آن سیار اندک است. رقمی بی بذر یا کم بذر محسوب می شود. رنگ میوه در زمان رسیدگی کمرنگ است. پوست ضخامتی متوسط و بافتی چرمی و سطحی بسیار صف دارد که به سختی به گوشت چسبیده است. گوشت میوه به رنگ زرد نخودی، با بافت ترد و بسیار پرآب و خوش مزه است. میوه ها را می توان برای مدت طولانی با حفظ شکل ظاهری و کیفیت داخلی روی درخت نگه داشته و به خوبی حمل ونقل و انبار نمود. این رقم دیررس ترین رقم تجاری گریپ فروت است. دو رقم Waibel و Shamel نیز از جهش شاخه ای مارش بدست آمده اند و هر دو نیز بی بذر هستند.

نهال گریپ فروت فراست مارش C. paradisi CV. Frost Marshبهترین نهال گریپ فروت منشا این رقم نهال بذری نوسالاری بوده که از کشت بذر رقم مارش در سال ۱۹۱۶ به دست آمده و در سال ۱۹۵۲ به عنوان یک رقم تجاری به ثبت رسیده است. در حال حاضر این رقم یکی از همگروه های اصلی در حال تکثیر از گریپ فروت مارش محسوب می شود. اجداد این لاین پیوندی که درختانی بزرگ با تاج گسترده و برگهای بسیار بزرگ را تشکیل می دهد به رقمی به Marsh Seedless بازمی گردد. این رقم تنها گریپ فروت گوشت سفید است که در سطح تجاری تولید می شود. لازمه رسیدن به کیفیت بالای این رقم وجود دوره گرمایی طولانی است. گل دهی فراست مارش در بهار و با زمان حضور میوه های سال قبلی هم پوشانی دارد. رسیدن میوه ها از دی تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. میوه ها درشت با پوستی به رنگ زرد روشن و گوشتی آبدار و شیرین و فاقد بذر بوده و می توان تا مدت طولانی میوه ها را روی درخت نگه داشت

نهال گریپ فروت تامسون C. paradisi CV. Thompson (Pink Marsh)قیمت نهال گریپ فروت این رقم که حاصل جهش شاخه ای رقم مارش است دارای میوه هایی با اندازه متوسط تا درشت به شکل پخت تا کروی است که در برخی موارد هاله حلقوی نامشخصی نیز در انتهای میوه ها دیده می شود. پوست میوه چرمی با ضخامت متوسط و سطحی بسیار صاف است. میوه ها بذردار و به رنگ زرد روشن بوده و گوشت میوه ابتدا زرد روشن تا تیره بوده ولی در شرایط مطلوب سیارک برای روشن نیز تغییر پیدا کند که البته عصاره میوه چنین تغییر رنگی را نخواهد داشت. بخش اسفنجی میان بر فاقد رنگ دانه است. گوشت میوه ترد و آب دار و همانند مارش خوشمزه است. اگرچه می توان میوه ها را به خوبی روی درخت نگهداری کرد ولی با گذشت زمان و به تدریج رنگ پریده خواهند شد. از نظر زمان رسیدگی زودتر از مارش وارد بازار می شود ولی در گروه ارقام میان رس قرار دارد. تامسون اولین گریپفروت رنگدانه دار حاصل از جهش بوده و تاکنون منشأ پیدایش همگروه های دیگری با رنگدانه های بیشتر مانند رد بلاش بوده است. در حال حاضر از نظر بازارپسندی در رده دوم و پس از رد بلاش قرار داد .

نهال گریپ فروت دانکن C. paradise cv. Duncanفروش نهال گریپ فروت رقمی با رشد رویشی زیاد، میان رس و بسیار پر محصول است که در گروه مقاوم به سرما طبقه بندی می شود. میوه ها بذردار، درشت و به شکل پخت تا کروی یا تخم مرغی واژگون بوده که در بخش قاعده ای شیارهای کوتاه و شعاعی و در قسمت نوک هاله ای مدور دارند. پوست میوه به رنگ زرد روشن و دارای ضخامتی متوسط با سطح صاف است .گوشت میوه نیز به رنگ زرد نخودی، دارای بافتی ترد، بسیار آب دار و خوشمزه است

نهال گریپ فروت رد بلاش C. paradis. CV. Redbush (Ruby Red Marsh, Red Seedless).خرید نهال گریپ فروت این رقم که جزء ارقام میان رس محسوب می شود از جهش شاخه ای گریپ فروت تامسون بدست آمده و میوه های آن از هر لحاظ مشابه والد خود هستند. با این تفاوت که گوشت آن رنگ تیره تری دارد. البته چنین تفاوت رنگی را در عصاره میوه نمی توان دید. روی پوست میوه پرتوهایی از رنگ ارغوانی بویژه در نقاطی که میوه با چیزی در تماس می شود. لایه میان بر میوه در این رقم رنگدانه دار است. میوه های این رقم به خوبی ارقام مارش و تامسون روی درخت قابل نگهداری هستند ولی مقداری از کیفیت رنگ گوشت به مرور زمان کاسته خواهد شد .

نهال گریپ فروت روبی رد Ruby Redتولید نهال گریپ فروت میوه ها دارای اندازه متوسط درشت بوده و در دو انتها اندکی کم پخت هستند. پوست میوه صاف و زرد رنگ است و بخش هایی پوست و نیز قسمت هایی از گوشت میوه دارای سایه ای از صورتی تا قرمز می باشد

نهال گریپ فروت شامبرگ (Shambarg)هرس درخت گریپ فروت رقم شامبرگ نیز در سالهای 44-1343 وارد ایران شد. میوه های آن با گوشت خونی، ترد، شبیه به رد بلاش با آب کمتر و میان رس است. داشتن شاخه های باز و میوه های سنگین از مشخصه های این درختان است. بنابراین با سنگین شدن وزن محصول همواره خطر شکستن شاخه ها وجود دارد. عیب دیگر این رقم حساسیت آن به بیماری تریستزا است.

گریپ فروت استار روبی (star ruby)کوددهی درخت گریپ فروت از ارقامی است که به هوای گرم و مرطوب نیاز دارد وای خشکی و گرمای خیلی زیاد را تحمل نمیکند. نسبت به سرما، آفات و بیماری ها حساس است. رشد کم و کندی دارد. درخت میوه آن کوچک تر از سایر ارقام است. در شرایط مناسب میوه هایی با گوشت قرمز تولید میکند. آب وگوشت میوه سه برابر رم روبی رد (ruby red) رنگدانه دارد و مقدار قند و اسید آن کمی بیشتر است. میوه بدون بذر است و یا بذر کم و طعم خوبی دارد.

اپلیکیشن اندروید

اپلیکیشن اندروید نهالستان طبیعت سبز هم اکنون جهت دانلود در دسترس شما عزیزان می باشد

پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته نهالستان طبیعت سبز در تمامی روزهای هفته حتی روزهای تعطیل رسمی

مجوز ها

نهالستان طبیعت سبز زیر نظر جهاد کشاورزی بوده و مجوز های لازم را دریافت نموده است