لطفا کمی صبر کنید

ارقام نهال گواوا

انواع نهال گواوا بانام علمی .Psialium guajava L یکی از معروف ترین میوه های مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا و متعلق به خانواده Myrtaceae است .
ارقام نهال گواوا درختچه ای است که در شرایط رطوبتی بالا تا ارتفاع ۹-۶ متر با تنه ای به قطر 30سانتی متر یا بیشتر نیز رشد کرده و گسترش می یابد. با هرس و تربیت مناسب شاخه ها، می توان درختی با تنه منفرد ایجاد کرد. پوست تنه آن صاف، ولی پوسته پوسته و به رنگ قهوه ای مایل به سبز تا قهوه ای است . شاخه های انعطاف پذیر بوده و از این رو به ندرت به وسیله باد شکسته می شوند. شاخه های جوان سبز رنگ و چهارگوش هستند(شکل ۵۰). برگها ساده، متقابل، کشیده و تخم مرغی شکل به طول ۱۸-۱۰ سانتیمتر، در سطح فوقانی صاف و در سطح زیری. زیری کمی کرک دار با رگبرگهای برجسته می باشند .
گل ها به صورت منفرد یا خوشه های متشکل از ۲ تا ۳ گل در محل اتصال برگ به شاخه های سال جاری ظاهر می شوند. گلها کامل، دوجنسی، سفید رنگ قطر 5/3-5/2 سانتیمتر با ۵-۴ گل برگ، پرچم های فراوان و یک خامه به همراه کاسه گل که به شکل دایره ای بوده و در هنگام شکفتن به ۴ یا ۵ قسمت تقسیم می شود(شکل ۵۱). تخمدان زیرین با ۴ یا ۵ برچه که هر کدام شامل تعداد زیادی تخمک بوده و تمکن آنها محوری است. مورفولوژی گل برای خود گشنی بسیار مناسب و مطلوب است. ولی دگرگشنی قابل ملاحظه ای در آن اتفاق می افتد. زمان شکفتن گلها، ۵ تا ۷ صبح بوده که البته بستگی به درجه حرارت و رقم دارد. کاسه گل یک روز جلوتر شکافته شده و کاسبرگ ها نمایان می شوند. معمولاً بساک ها هنگام شکوفایی گل یا کمی قبل از آن شکفته می شوند. در مناطق مختلف پرورش گواوا در جهان اوج گل دهی در یک یا چند زمان خاص از سال به وقوع می پیوندد. مثلاً در هاوایی و هند، دو زمان اوج گل دهی در سال مشاهده می شود. در واقع زمان های طبیعی اوج گل دهی به شرایط آب و هوایی و مدیریت باغ بستگی دارد .
میوه گواو استه ای بسیار پر بذر است که اندازه آن بین5/2 تا ۱۰ سانتی متر متفاوت است. میوه به اشکال کروی، تخم مرغی، کشیده و یا گلابی شکل بوده و رنگ آن هنگام رسیدن، زرد ولی گوشت میوه به رنگ های صورتی، عنابی روشن و سفید و یا زرد می باشد . سطح پوست میوه صاف یا نا هموار بوده و طعم و عطر آن نیز تا حدود زیادی میان توده های بذری گواوا متفاوت است . انواع میوه های بسیار شیرین و مطلوب، بسیار ترش و یا میوه های ملس (ترش و شیرین) در این این گیاه دیده می شود بوی نامطبوع میوه بیشتر در انواع ملس کاملا رسیده به مشام می رسد.
منحنی رشد میوه به صورت سیگموئید ساده بوده و رشد گوشت میوه با رشد کلی آن هماهنگ است . از هنگام شکوفایی گل تا زمان برداشت میوه نیز ۱۲۰ تا ۲۲۰ روز طول می کشد که بستگی به میزان درجه حرارت طی مدت نمو میوه دارد.
هنگامی که نیروی کار ارزان قیمت به اندازه کافی در دسترس باشد میوه های نارس برای مصارف تازه خوری با پوشش پلاستیکی ، پاکت کاغذی و یا روزنامه پوشانده می شوند تا مورد حمله آفات قرار نگیرند . این عمل در میزان رشد و کیفیت نهایی میوه تأثیر نمی گذارد.

نهال گواوا الله آباد سفیدنهال گواوا اصلاح شده میوه ها درشت و گرد بوده و پوست میوه صاف است. گوشت میوه سفید و نرم در مرحله رسیدن بسیار شیرین و خوش طعم و تعداد بذر آن کم می باشد. یکی از بازار پسندترین ارقام هند است که دارای شهرت جهانی است.

نهال گواوا 1 ان – کاپالی( Ankapali) نهال گواوا زودبازده اندازه میوه متوسط، گوشت آن قرمز، بذرها نرم، میزان ویتامین ث این رقم ۳۹۳ میلی گرم در ۱۰۰ گرم میوه است.

نهال گواوا بنگلور(Bangalore) بهترین نهال گواوا میوه ها درشت، رنگ گوشت سفید با طعم خوب، میزان ویتامین ث ۲۵۹ میلی گرم در ۱0۰ گرم میوه می باشد.

نهال گواوا چیتیدار قیمت نهال گواوا میوه ها تقریبا گرد گوشت میوه سفید، پوست میوه صاف و نقاط قرمز رنگ روی آن، میزان ویتامین ث 240 میلی گرم در ۱۰۰ گرم میوه می باشد،شیرینی این رقم، بیش، از رقم الله آباد سفید است

نهال گواوا هفشی(Hafsh) فروش نهال گواوا میوه ها کروی شکل، با پوست نازک و اندازه نسبتاً بزرگ ، گوشت میوه قرمز رنگ با طعم و عطر خوب، بذرها سخت و تعداد آن کم است میزان ویتامین ث حدود ۱۰۸ میلی گرم در ۱۰۰ گرم میوه است.

نهال گواوا سردارخرید نهال گواوا میوه ها درشت، مخروطی شکل، رنگ گوشت سفید با عطر و طعم خوب و میزان ویتامین ث ۱۲۸ میلی گرم در ۱۰۰ گرم میوه می باشد.

نهال گواوا ناگپور بدون بذر (Nagpur seed less) تولید نهال گواوا اندازه میوه متوسط، پوست نازک و به رنگ زرد، قسمت قاعده کالیکس متورم، رنگ گوشت سفید، بدون بذر، عطر و طعم خوب و میزان ویتامین ث ۲۴۰ میلی گرم در ۱۰۰ گرم میوه است.

نهال گواوا گوشت قرمز (Red fleshed)هرس درخت گواوا اندازه میوه ها متوسط 9و رنگ گوشت قرمز، تقریبا گرد، سطح پوست صاف، بذرها نرم، میوه ها با طعم بسیار شیرین و میزان ویتامین ث ۳۸۶ میلی گرم در 100 گرم میوه است.

نهال گواوا شهرانپور بدون بذر(Saharnpurseedless)کوددهی و تغذیه درخت گواوا اندازه میوه ها کوچک تا متوسط با رنگ پوست زرد، گوشت میوه سفید رنگ و با طعم خوب، تعداد بذر بسیار کم و میزان ویتامین ث ۲۵۰ میلی گرم در 100 گرم میوه است.

نهال گواوا سلکشن شماره ۸(Selection)آفات و بیماریهای گواوا این رقم حاصل انتخاب بین نتاج خود گرده افشان رقم الله آباد سفید است. اندازه درختان حاصله متوسط و محصول دهی آنها خیلی زیاد است. درختان پیوندی ۸ ساله این رقم ۸۰-۷۰ کیلوگرم میوه در هر درخت تولید می کنند. میوه ها دارای سطح صاف، خیلی شیرین و میزان TSSآنها ۱۲ تا 5/12 است. متوسط وزن میوه ها ۲۰۰-۱۸۰ گرم می باشد. میزان بذر این رقم اندک و بذرها نرم هستند. رنگ گوشت میوه سفید، قدرت انبارمانی این رقم بالاست.

نهال گواوا هیبرید یک(Hybri)عمر درخت گواوا هیبرید جدید حاصل تلاقی بین رقم الله آباد سفید و رقم تریپلوئید است. اندازه درخت متوسط تا بزرگ، میزان محصول زیاد و درختان پیوندی ۸ ساله آن ۸۰-۷۰ کیلوگرم میوه تولید می کنند. وزن متوسط میوه ۲۰۰- ۱۸۰ گرم و بذور آن نرم است. رنگ گوشت سفید، TSS آن ۱۲ و کیفیت انبارمانی آن خوب و میزان ویتامین ث آن بالا است.

اپلیکیشن اندروید

اپلیکیشن اندروید نهالستان طبیعت سبز هم اکنون جهت دانلود در دسترس شما عزیزان می باشد

پشتیبانی 24 ساعته

پشتیبانی 24 ساعته نهالستان طبیعت سبز در تمامی روزهای هفته حتی روزهای تعطیل رسمی

مجوز ها

نهالستان طبیعت سبز زیر نظر جهاد کشاورزی بوده و مجوز های لازم را دریافت نموده است